Daňová a účtovná problematika právnických osôb Spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov
Spoločenstvá vlastníkov bytov nebytových priestorov - majú špecifickú formu právnickej osoby definovanú v zákone č.182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov. Prinášame Vám článok, kde je vysvetlená daňová a účtovná problematika právnických osôb týchto spoločenstiev.
Daňová a účtovná problematika právnických osôb
Spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov
Spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov (ďalej len „spoločenstvá“) sú na účely zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov považované za daňovníkov, ktorí nie sú založení alebo zriadení na podnikanie. Majú špecifickú formu právnickej osoby definovanú v zákone č. 182/1993Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov.
Registrácia na daň z príjmov je upravená v zákone 595/2003Z.z. o dani z príjmov v § 49a zákona a v § 67 zákona č. 563/2009 Z.z. o správe daní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (daňový poriadok).
S účinnosťou od 15.4.2024 v súlade s § 49a ods.1 zákona o dani z príjmov, ktorá je zapísaná do registra právnických osôb, na základe údajov z tohto registra, ktoré boli prevzaté do tohto registra z obchodného registra, zo živnostenského registra, z registra spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov a registra pozemkových spoločenstiev, zaregistruje správca dane v lehote a spôsobom ustanoveným predpisom. Údaje z registra spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov budú podkladom pre správcu dane pre vykonanie registrácie „spoločenstva“ z úradnej moci.
Spoločenstvo už nemá povinnosť predkladať formulár "Žiadosť o registráciu, oznámenie zmien, žiadosť o zrušenie registrácie na daň z príjmov, daň z pridanej hodnoty a daň z poistenia". Ak je spoločenstvo už registrované na daň z príjmov a vznikne mu povinnosť zrážať daň alebo preddavky na daň alebo vyberať daň, nemá povinnosť oznámiť miestne príslušnému správcovi dane skutočnosť, že sa stal platiteľom dane.
Ak dôjde k zmenám skutočností zakladajúcich povinnosť registrácie podľa zákona o dani z príjmu, (ak daňovník zanikne) je daňovník povinný tieto skutočnosti oznámiť správcovi dane v lehote do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí mesiaca, v ktorom tieto zmeny nastali.
Ak nastanú zmeny skutočností uvedených pri registrácii podľa daňového poriadku, oznámi to daňový subjekt (spoločenstvo) správcovi dane do 30 dní odo dňa, keď nastali, alebo požiada o zrušenie registrácie. Ak vznikla daňovníkovi rovnaká oznamovacia povinnosť voči inej inštitúcii a táto inštitúcia nové alebo zmenené skutočnosti oznamuje správcovi dane podľa osobitného predpisu, daňovník nie je povinný tieto skutočnosti oznámiť správcovi dane.
Príjmy oslobodené od dane Tento článok zdieľame len naším členom. Ak máte záujem prečítať tento a všetky ostatné články a časopisy v plnom znení, kliknite na tlačidlo Stať sa členom a prečítajte si o všetkých členských výhodách. Ak ste už našim členom a nemáte vaše prístupové údaje, napíšte nám na zsvb@zsvb.sk a my vám ich obratom po overení vášho členstva pošleme.
Príjmy, ktoré sú u daňovníkov nezriadených alebo nezaložených na podnikanie oslobodené od dane sú uvedené v §13 zákona o dani z príjmov. Oslobodený od dane môže byť len ten príjem, ktorý je podľa §12 ods. 2 zákona o dani s príjmov predmetom dane. U daňovníkov nezaložených alebo nezriadených na podnikanie sú od dane oslobodené príjmy plynúce z činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzená osobitným predpisom, okrem príjmov z predaja majetku, príjmov z nájomného, príjmov z reklám, príjmov z členských príspevkov, ak nie sú oslobodené podľa písmena b) až g) alebo ods. 2 zákona, príjmov z činnosti, ktoré sú podnikaním a príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou podľa § 43.
Ak spoločenstvá dosiahli príjmy z činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom (zákon o vlastníctve bytov a NP) tieto príjmy sú oslobodené od dane z príjmov za predpokladu, že nejde o príjmy predaja majetku, príjmov z nájomného, príjmov z reklám, príjmov z členských príspevkov, ak nie sú oslobodené podľa písm. b) až f) alebo odseku 2, príjmov na základe zmluvy o sponzorstve v športe, príjmov z činností, ktoré sú podnikaním a príjmov, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, nemôžu byť u týchto daňovníkov oslobodené od dane, aj keby boli vymedzené v osobitnom predpise, na základe ktorého títo daňovníci vznikli (štatúte, stanovách, zriaďovacej alebo zakladateľskej listine a pod.)
Príjmy z úhrad za výkon správy bytov spoločenstvami vlastníkov bytov sú pre spoločenstvo oslobodenými príjmami podľa §13 ods.2 písm. d) zákona o dani z príjmu.
Príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou
Príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou vo výške 19% sú vymedzené v § 43 zákona o dani z príjmov. U príjmov, z ktorých sa daň vyberá zrážkou sa u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie vybratím dane zrážkou považuje daňová povinnosť za splnenú (vysporiadanú) a daňovník si túto daň nemôže uplatniť ako preddavok na daň).
Medzi príjmy zdaňovanými zrážkou daňou podľa §43 osd.3, písm. g) zákona o dani z príjmov a príjmy fondu prevádzky, údržby a opráv, ktorými sú:
• príjmy za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku vrátane prijatých úrokov z omeškania a pokút súvisiacich s týmto prenájmom,
• zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov tohto fondu,
• príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.
V zmysle uvedeného zákona (daň z príjmov) sa daňou vyberanou zrážkou zdaňujú aj úroky z omeškania za neuhradené sumy od vlastníkov bytov a NP, a zmluvných pokút vyplývajúce zo zmluvných vzťahov, ktoré sú príjmom fondu prevádzky a údržby a opráv (ďalej len FPÚO). Vybraním dane zrážkou z týchto príjmov pripísaných do FPÚO sa daňová povinnosť považuje za splnenú.
Platiteľom dane uvedeným v §43 ods.3 písm. g) zákona o dani z príjmov je spoločenstvo alebo fyzická alebo právnická osoba, s ktorou vlastníci bytov a nebytových priestorov domu uzatvorili zmluvu o výkone správy. Platiteľ dane je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom boli tieto príjmy poukázané alebo pripísané v prospech účtu FPÚO t.j. za rok 2024 do 31.1.2025. Súčasne v rovnakej lehote je spoločenstvo povinné predložiť správcovi dane - Oznámenie platiteľa dane podľa §43 ods.13 zákona o dani z príjmov o zrazení a odvedení dane vyberanej zrážkou z príjmov podľa §43 ods.3 písm. g zákona o dani z príjmov (OZN4313v20).
Príjmy zo závislej činnosti
Zamestnávateľ (spoločenstvo) ktorý je platiteľom dane zo závislej činnosti. Príjmami zo závislej činnosti sú podľa (§ 5 ods.1 písm. a) zákona o dani z príjmu) príjmy zo súčasného alebo predchádzajúceho pracovného vzťahu, služobného pomeru, štátnozamestnaneckého pomeru alebo členského pomeru, alebo z obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník (zamestnanec) pri výkone práce pre platiteľa príjmu povinný dodržiavať pokyny alebo príkazy platiteľa príjmu.
Ak spoločenstvo, ktoré je platiteľom dane vypláca príjmy na základe zmluvy o pracovnom pomere, dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti, dohody o brigádnickej práci študentov) ide o príjmy zo závislej činnosti z pracovného vzťahu (napr. účtovníčke, upratovačke, údržbárovi, domovému dôverníkovi, obsluha OST, kotolne a i.).
Ak spoločenstvo vypláca príjmy napr. na základe príkaznej zmluvy alebo nepomenovanej zmluvy uzatvorenej v zmysle § 51 Občianskeho zákonníka a výkon práce pre spoločenstvo spĺňa podmienku, že fyzická osoba vykonáva činnosť podľa príkazov spoločenstva, nie pod svojím menom, nie na vlastný účet, takého príjmy patria medzi príjmy zo závislej činnosti z obdobného vzťahu. Ak spoločenstvo vypláca odmenu predsedovi spoločenstva, alebo členom rady určenú zhromaždením v zmysle § 7c ods.9 písm. k) zákona o vlastníctve bytov a NP, ide o odmenu za výkon funkcie v orgánoch spoločenstva, tj. o príjem zo závislej činnosti. Odmenu zdaňuje spoločenstvo (zamestnávateľ), ktoré je platiteľom dane, preddavkom na daň v mesiaci vyplatenia príjmu alebo pri poukázaní príjmu, alebo pripísaní príjmu k ich dobru.
Upozorňujem spoločenstvá, ak sa za výkon funkcie (členovia rady a predseda) vyplácajú odmeny alebo zľavy na príspevkoch na správu spoločenstva, tieto možno považovať za príjem zo závislej činnosti podľa § 5 zákona ako príjmy z obdobného vzťahu, a to pokiaľ ide o peňažný aj nepeňažný príjem, poskytnuté v súvislosti s týmto vzťahom.
Príjmami podľa ods.1, (§ 5 ods.2 zákona o dani z príjmov) bez ohľadu na ich dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorazové príjmy, ktoré sa vyplácajú, poukazujú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia zamestnancovi od zamestnávateľa alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Uvedené príjmy zo závislej činnosti zdaňuje spoločenstvo, ktoré je platiteľom dane, preddavkom na daň podľa §35 zákona o dani z príjmov.
Lehota na odvedenie preddavkov je najneskôr do piatich dní po dni výplaty, poukázania alebo pripísania zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru (na účet, alebo v hotovosti).
Spoločenstvo je povinné vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste a doručiť zamestnancovi najneskôr do 10. marca 2025 (zdaňovacie obdobie rok 2024) "Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na dani, o daňovom bonuse na vyživované deti". Do 10. februára 2025 po skončení (zdaňovacieho obdobia 2024), v ktorom alebo za ktoré spoločenstvo, ktoré je platiteľom dane, vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia vystaví "Potvrdenie o zdaniteľnej mzde...".
Zamestnanec môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň a predložiť potrebné doklady najneskôr do 15. februára 2025 (po skončení zdaňovacieho obdobia 2024) zamestnávateľa ktorého si vyberie, ak má viacerých zamestnávateľov. Zamestnávateľ na základe žiadosti vykoná ročné zúčtovanie preddavkov na daň najneskôr do 31.marca 2025 a doručí zamestnancovi doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní najneskôr do konca apríla 2025.
Spoločenstvo, ktoré vypláca príjmy zo závislej činnosti, je platiteľom dane z príjmov zo závislej činnosti je povinné predkladať správcovi dane:
- do konca kalendárneho mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac (napr. za mesiac 10/24 do konca 11/24, za mesiac 12/24 do konca 01/25) "Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň podľa zákona o dani z príjmu,
- do konca apríla 2025 po uplynutí zdaňovacieho obdobia (zdaňovacie obdobie 2024) "Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti, poskytnutých jednotlivým zamestnancom bez ohľadu na to , či ide o peňažné plnenie alebo nepeňažné planenie za uplynulé zdaňovacie obdobie, o vybraných príjmoch oslobodených od dane ustanovených týmto zákonom (zákon o dani z príjmu), o zrazených preddavkoch na daň, o zamestnaneckej prémii, o daňovom bonuse na deti a o daňovom bonuse na zaplatené úroky.
Mesačné prehľady a ročné hlásenie sa predkladá na tlačivách, ktorých vzor určilo MF SR. Nájdete ich na www.financnasprava.sk v ponuke »Formuláre "Daňové a colné formuláre" » Daň zo závislej činnosti » Prehľady a hlásenia.
Daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby
Daňové priznanie za predchádzajúce zdaňovacie obdobie je daňovník povinný podať v lehote do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Lehota na podanie daňového priznania za kalendárny rok 2024 je 31. marec 2025, daňové priznanie podáva daňovník správcovi dane.
Spoločenstvo nemusí podať daňové priznanie, ak má iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane a príjmy, z ktorých sa daň vyberá a odvádza zrážkou.
Ak spoločenstvo dosiahlo v zdaňovacom období 2024 príjmy, ktoré sú predmetom dane (úhrady za výkon správy), aj keď sú (podľa §13 ods.2 písm. d) zákona o dani z príjmov oslobodené od dane), je povinné podať daňové priznanie k dani z príjmov právnickej osoby.
Daňové priznanie je spoločenstvo povinné podať aj vtedy, ak ho na podanie vyzve daňový úrad (správca dane). V lehote na podanie daňového priznania je spoločenstvo povinné daň z príjmov právnickej soby aj zaplatiť. Daň na úhradu vypočítaná v daňovom priznaní sa neplatí, ak nepresiahne sumu 5 eur.
Aktuálne tlačivo daňového priznania k dani z príjmov PO nájdete v ponuke www.financnasprava.sk » Elektronické formuláre » tlačivo daňové priznanie DPPOv24.
Spoločenstvá nie sú povinné komunikovať s finančnou správou elektronický. Daňové priznania môžete podať poštou alebo priniesť na daňový úrad osobne.
Účtovníctvo a účtovná závierka
Na účely podania daňového priznania je daňovník povinný podľa § 49 ods.11 zákona zostaviť riadnu účtovnú závierku podľa zákona o účtovníctve ku koncu zdaňovacieho obdobia (do 31.1.22024). Spoločenstvo ukladá účtovnú závierku v registri účtovných závierok najneskôr do šiestich mesiacov od dátumu ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak. Riadna aj individuálna účtovná závierka sa ukladá do registra účtovných závierok v elektronickej podobe. Schválenie ročnej účtovnej závierky spoločenstvám vyplýva z § 7c písm. b zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (schvaľuje zhromaždením vlastníkov bytov a NP).
V sústave jednoduchého účtovníctva môžu účtovať spoločenstvá, ak nepodnikajú a ak ich prímy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur, a zároveň nie sú subjektom verejnej správy (podľa § 9 ods. 2 písm.c) zákona o účtovníctve). Ak spoločenstvo účtuje v sústave Jednoduchého účtovníctva, do registra účtovných závierok ukladá závierku za účtovné obdobie po 31.12.2024.
Účtovná závierka neziskovej účtovnej jednotky v jednoduchom účtovníctve Úč. NO súčasťou ktorej je: Výkaz príjmov a výdavkov Úč NO 1-01.Výkaz o majetku a záväzkoch Úč NO 2-01. Spoločenstvo vyplní výkaz "Účtovná závierka neziskovej účtovnej jednotky účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva UZNOv21 v elektronickom formulári. Nájdete ho v časti Katalógy/Katalóg formulárov/Účtovné dokumenty - register účtovných závierok(RÚZ), oblasť Účtovné dokumenty » Register účtovných závierok (RÚZ)"
» Účtovné výkazy pre neziskové organizácie
» Účtovná závierka neziskovej účtovnej jednotky v sústave jednoduchého účtovníctva
» označená UZNOv21 Účtovná závierka neziskovej účtovnej jednotky v sústave jednoduchého účtovníctva (platná od 1.1.2022).
V jednoduchom účtovníctve musíme uzatvoriť peňažný k 31.12.2024 denník, knihu pohľadávok, knihu záväzkov a pomocné knihy so zreteľným oddelením jednotlivých účtovných období, ak sa pokračuje v účtovných zápisoch aj v ďalšom účtovnom období.
Ak spoločenstvo účtuje v sústave podvojného účtovníctva, do registra účtovných závierok ukladá účtovnú závierku za účtovné obdobie po 31.12.2024.
Účtovná závierka neziskovej účtovnej jednotky v podvojnom účtovníctve (Úč NUJ).
Súčasťou sú:
» Súvaha Úč NUJ 1-01
» Výkaz ziskov a strát Úč NUJ 2-01
» Poznámky Úč NUJ 3-01
Oblasť: Účtovné dokumenty » Register účtovných závierok (RÚZ)
» Účtovné výkazy pre neziskové organizácie
» Účtovná závierka neziskovej účtovnej jednotky v sústave podvojného účtovníctva
» Označená UZNUJv21 Účtovná závierka neziskovej účtovnej jednotky v sústave podvojného (platná od 1.1.2022).
Upozorňujem, podanie vyplneného formulára je možné až po priložení minimálne jedného súboru , ktorým sú Poznámky účtovnej jednotky, inak nebude účtovná závierka postúpená do registra.
Spoločenstvo účtujúce v sústave podvojného účtovníctva má povinnosť v účtovníctve sledovať osobitne dosiahnuté výnosy a vynaložené náklady, ktoré vstupujú do základu dane a osobitne dosiahnuté výnosy a vynaložené náklady, ktoré nevstupujú do základu dane sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a účtovej osnove pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené na podnikanie.
V zmysle zákona o účtovníctve sa príjmom rozumie akýkoľvek prírastok peňažných prostriedkov, (zdaňovaný aj nezdaňovaný) alebo tiež akýkoľvek prírastok ekvivalentov peňažných prostriedkov účtovnej jednotky (zdaňovaný aj nezdaňovaný), napr. prijaté dotácie, prijatý úver pripísaný na účet, prijatý finančný dar pripísaný na účet alebo vložený v hotovosti do pokladne a i. Ak spoločenstvo nepodniká, nie je subjektom verejnej správy, ale jej príjem spolu so všetkými a ekvivalentmi peňažných prostriedkov (prijaté dotácie, úvery, atď.) je vyšší ako 200 000 eur, je povinné viesť v sústave podvojného účtovníctva, a to od účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom suma príjmov presiahla 200 000 eur.
Prechod zo sústavy jednoduchého účtovníctva do sústavy podvojného účtovníctva je povin...
...........................
Stante sa našim členom