Revízie a odborné prehliadky

26. 04. 2025

Len pre členov
Nie ste členom


  • Elektrické rozvody a bleskozvody

Povinnosť vykonať pravidelne revíziu elektrických zariadení, spotrebičov a bleskozvodov v bytových domoch je nariadená vyhláškou MPSVR SR č. 508/2009:

  • revízie elektrických zariadení každých 5 rokov (príloha č. 8 vyhlášky, STN 331500 TAB. 1c),
  • revízie drobných spotrebičov a strojov podľa toho, ako často sa používajú – každé 3 mesiace až 6-12 mesiacov (práčky v práčovni, sušičky...),

 

  • revízie bleskozvodov každé 4 roky (príloha č. 8 vyhlášky, STN 331500 TAB. 1c).

Revízie musia vykonávať pracovníci - revízni technici s platným osvedčením (paragrafom).

Po vykonaní revízie musí byť vystavená revízna správa.

Odstránenie závad, uvedených v revíznej správe, musia vykonať len pracovníci s elektrotechnickou kvalifikáciou a s príslušným osvedčením (paragrafom). Následne musí byť v revíznej správe zapísané, kto a kedy tieto závady odstránil.

Pri väčšej rekonštrukcii (napr. výmena stupačkových rozvodov) je nutné zabezpečiť projektovú dokumentáciu, podľa nej vykonať rekonštrukciu a na záver vykonať východiskovú revíziu. Je potrebné, aby bol vystavený protokol – určenie vonkajších vplyvov (STN 332000-5-51), obdobne aj pri bleskozvodoch.

 

  • Plynové rozvody a spotrebiče v bytoch

            Pre zabezpečenie bezpečnej prevádzky, obsluhu a kontrolu plynových zariadení je nutné zabezpečiť bezpečný a bezproblémový prístup k plynovým zariadeniam a taktiež udržiavať plynové zariadenia v dostatočnom, prevádzky schopnom technickom stave.

            Bytovým domom v zmysle vyhlášky MPSVR SR č. 508/2009 vyplýva:

  • podľa § 1 – určené podrobnosti na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci a na obsluhu niektorých technických zariadení,
  • podľa § 9 – kontrola stavu bezpečnosti technického zariadenia vykonáva revízny technik

Zabezpečiť vykonanie odborných prehliadok a skúšok :     

  • odbornej prehliadky rozvodov zemného plynu  každé 3 roky
  • odbornej skúšky rozvodov zemného plynu  každých 6 rokov

 

  • odbornej prehliadky regulačnej stanice zemného plynu každý 1 rok
  • odbornej skúšky regulačnej stanice zemného plynu každé 3 roky

            Spoločným zariadením domu sú ležaté a stúpajúce potrubia – rozvody zemného plynu, ako aj regulačná stanica a hlavný uzáver, resp. stupačkové uzávery a uzávery pred plynomerom.

Za tieto zodpovedá vlastník bytového domu, spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome ,alebo správca bytového domu.

            Plynový rozvod vlastníka bytu je potom potrubie za plynomerom v byte, vedúce k spotrebiču, uzáver plynu pri spotrebiči a samotný spotrebič (kuchynský sporák, kotol, plynová piecka, bojler TV...).

Za tieto zodpovedá vlastník bytu.

 

  • Revízie a čistenie komínov

            Povinnosť zabezpečiť čistenie a kontrolu komína, ako aj určené lehoty na ich vykonanie, vyplývajú z vyhlášky MV SR č. 401/2007, najmä podľa § 19, § 20 a§ 21.

            Lehoty na čistenie a kontrolu komínov sú stanovené nasledovne : 

a) ak sú na komínové telesá pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom do 50 kW:

  • raz za 4 mesiace pri spotrebičoch na tuhé alebo kvapalné palivá,
  • raz za 6 mesiacov pri spotrebičoch na plynné palivá, alebo ak ide o komín bez

  vložky,

  • raz za 12 mesiacov pri spotrebičoch na plynné palivá, alebo ak ide o komín

  s vložkou,

 

b) ak sú na komínové telesá pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom nad 50 kW (kotolne) :

  •  raz za 2 mesiace pri spotrebičoch na tuhé alebo kvapalné palivá,
  •  raz za 6 mesiacov pri spotrebičoch na plynné palivá,

 

c) ak je na komín pripojený spotrebič na plynné palivo typu C – najmenej raz za rok.

            O vykonaní čistenia a kontroly komína vyhotoví ten, kto čistenie a kontrolu vykonal, potvrdenie alebo urobí zápis do denníka čistenia a kontroly komína. Nedostatky, ktoré nie je možné bezprostredne pri čistení a kontrole odstrániť, sa uvedú v potvrdení.

V zmysle vyhlášky MV SR č. 95/2004 úlohou kominára počas revízie nie je len čistenie komína, resp. kontrola, či je vyčistený, ale aj posúdenie stavu jeho konštrukcie, dymovodu a spotrebičov z hľadiska požiarnej bezpečnosti a z hľadiska spoľahlivej funkcie dymovej cesty. Kominár posudzuje umiestnenie horľavých materiálov a predmetov v nadväznosti na konštrukcie komínov, dymovodov a palivových spotrebičov a kontroluje, či je zabezpečený voľný a bezpečný prístup ku komínu a miestam, odkiaľ ho možno čistiť. 

 

  • Protipožiarne prehliadky

            Podľa § 6a zákona NR SR č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov (zákon NR SR č. 129/2015 Z. z.) je vlastník bytového domu, spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov v bytovom dome a správca bytového domu 5a) sú povinní zabezpečiť pri správe bytového domu plnenie úloh ochrany pred požiarmi, ktoré sa týkajú spoločných častí bytového domu a spoločných zariadení bytového domu, podľa § 4 písm. a) až c), g) až i) a k) až p), § 5 písm. a) až c), i) a j) a § 8 písm. f) s tým, že o splnení povinnosti podľa § 4 písm. a) vyhotoví technik požiarnej ochrany záznam.

            Vyhláškou MV SR č. 121/2002 v znení neskorších predpisov (vyhláška MV SR 202/2015) o požiarnej prevencii (§ 14 ods. 1) je určená povinnosť vykonať každých 12 mesiacov v obytných domoch a v objektoch a v priestoroch, v ktorých sú len občasné pracovné miesta, v ktorých nie je zamestnanec pravidelne viazaný a kde sa zdržiava len občas v niekoľkodňových intervaloch, obvykle len na účely kontroly, údržby alebo opravy, preventívnu protipožiarnu prehliadku.

            Rovnako každých 12 mesiacov je potrebné vykonať kontrolu hasiacich prístrojov a požiarnych vodovodov.

            Povinnosť založiť a viesť požiarnu knihu vyplýva z § 29 citovanej vyhlášky.

 

  • Výťahy

Povinnosť vykonať pravidelne revíziu výťahov v bytových domoch je nariadená vyhláškou MPSVR SR č. 508/2009, a to podľa prílohy č. 7 a STN 27 4002:

  1. týždenné prehliadky – vykonávajú sa každý týždeň za účelom preverenia prevádzkovej spôsobilosti výťahu;
  2. prehliadky v medziobdobí – vykonávajú sa vždy v medziobdobí odborných prehliadok;
  3. odborné prehliadky – vykonáva ich odborný pracovník každý tretí mesiac v rozsahu STN 27 4007. Do protokolu odbornej prehliadky zapíše výsledok odbornej prehliadky a uvedie rozhodnutie o spôsobilosti výťahu;
  4. odborné skúšky – vykonávajú sa každý tretí rok. Do protokolu o odbornej skúške vykoná odborný pracovník záznam o výsledku skúšky s jednoznačným rozhodnutím o ďalšej spôsobilosti výťahu;
  5. odborné skúšky po opravách – vykonávajú sa po stredných a generálnych opravách. Po vykonaní opravy a výsledku overovacej skúšky vykoná odborný pracovník záznam do protokolu z odbornej skúšky výťahu. Zápis sa priloží k pasportu výťahu, ako jeho neoddeliteľná súčasť;
  6. opakované úradné skúšky – vykonáva Technická inšpekcia (TI, TÜV - inšpekčné orgány), a to nasledovne:
  • v určených 6-ročných lehotách,
  • v lehotách určených opakovanou úradnou skúškou,
  • pred opätovným uvedením výťahu do prevádzky.

Revízie musia vykonávať pracovníci a revízni technici s platným osvedčením.

Odstránenie závad, uvedených v revíznej správe, musia vykonať len pracovníci s potrebnou kvalifikáciou. Následne musí byť v reví...
...........................